“Ik koop soms biologisch gebroken lijnzaad en doe dat in mijn fruitkommetje. Nu is mijn oog gevallen op een zinnetje dat in kleine letters op de verpakking staat en dat me toch erg geschokt heeft. Er staat letterlijk: “Alleen voor koken en bakken. Niet rauw consumeren!” Om welke reden zou men dit lijnzaad niet rauw mogen eten? Kan dit echt een gevaar voor de gezondheid zijn? Ik durf het momenteel niet verder gebruiken, al heb ik er (denk ik) nog geen last van ondervonden. Ik zal dat lijnzaad in elk geval niet meer kopen.”
De wetenschap is nog nooit zo duidelijk geweest: lijnzaad verdient het om bovenaan de lijst van ’s werelds belangrijkste medicinale voedingsmiddelen te staan. Voor slechts enkele centen per dag kan het bescherming bieden tegen tientallen levensbedreigende gezondheidsproblemen.
Velen denken na over voedselinname in termen van de door de overheid aanbevolen dagelijkse hoeveelheid (ADH), waarbij de nadruk ligt op het binnenkrijgen van de ‘juiste’ hoeveelheden koolhydraten, eiwitten, vetten, vitamines en mineralen. Ik geloof dat deze focus op de kwantificeerbare dimensies van voedsel versus de kwalitatieve/informatieve elementen ons op een dwaalspoor heeft gebracht. Getuige hiervan het feit dat wij tot de meest overvoede en tegelijkertijd ondervoede mensen op aarde behoren. Het is geen wonder dat hartziekten en kanker de meest voorkomende (en ook meest te voorkomen) oorzaken van voortijdige sterfte zijn.
Wat als er een superfood boordevol voedingsstoffen zou zijn dat centen per dag kost en dat het risico op overlijden, niet alleen aan deze, maar ook aan tientallen andere levensbedreigende aandoeningen, aanzienlijk kan verminderen? Zou jij het aannemen? Het goede nieuws is er al: welkom bij het verbazingwekkende nutritionele/medicinale potentieel van lijnzaad!
Recent werd een artikel gepubliceerd : “70 redenen om dagelijks lijnzaad te consumeren”. Toegegeven, de titel van dit artikel is een beetje overdreven. Zouden vijf goede redenen, of zelfs maar één goede reden, niet voldoende zijn om het regelmatiger te consumeren? Denk eens aan de miljoenen mensen over de hele wereld die dagelijks aspirine gebruiken, alleen maar omdat het belooft het risico op één aandoening te verminderen: namelijk het voorkomen van een hartaanval. Een praktijk die overigens op zijn best twijfelachtig is en waarvoor natuurlijke en veiligere en effectieve alternatieven bestaan. Als we de preventieve waarde van lijnzaad bij slechts één ernstige aandoening kunnen vaststellen, zou dit alleen al misschien overtuigend genoeg zijn om de lezers ervan te overtuigen het in hun dagelijkse voedingspatroon op te nemen.
Maar hoe komt het dan dat lijnzaad door bepaalde mensen zo hardnekkig wordt bestreden? Het is tijd om klaarheid te scheppen, zodat je met een onbezorgd hart kunt genieten van de 70 en meer voordelen van lijnzaad.
Maar er zijn ook kritische berichten over lijnzaad, en in flyer V99 citeren we er enkele. Het is duidelijk dat de interpretatie van voedingsfeiten met een verschillende bril kan worden gedaan. En dat is waar de controverse over Lijnzaad wordt gevoerd. Eén daarvan heeft remaken met: Lijnzaad bevat cyanogene glycosiden. Het menselijk lichaam kan cyanogene glycosiden omzetten in cyanide (blauwzuur). Een grote inname van cyanogene glycosiden kan leiden tot gezondheidsproblemen door cyanidevergiftiging, zoals ademhalingsproblemen, hartstilstand en vergroting van de schildklier. Maar hoeveel is teveel? Dagelijks tien eetlepels is nergens voor nodig, maar dagelijks één of twee eetlepels lijkt me een aanbeveling.
“Ik zie dat je gebroken lijnzaad koopt. Dat zou ik nooit doen. Ik zou alleen maar heel lijnzaad nemen en dit in kleine porties – bv voor een week – malen en in een glazen pot bewaren in de koelkast. De vermelding dat het gekookt of verhit moet worden kan soms te maken hebben met het risico op contaminatie – bv schimmels – of kan ermee te maken hebben dat het gebroken werd. Ook bij sesam heb ik vaak die vermelding gezien. Meestal is die clausule een veiligheidsclausule voor de producent, waardoor de aansprakelijkheid vervalt.”